Evlilikte Yaşanan Sorunlar? Evlilik Sorunları ve Çözümleri?

Evlilik Sorunları Nedir?

Evlilik iki bireyin hem ruhsal hem de fiziksel anlamda bütünleşmesi demektir. Bireysel anlamda SEN veya BEN yerine BİZ diyebilmektir. Bu açıdan evlilik sorunları temeline baktığımızda evli çiftlerin biz olamama durumu vardır. Çiftlerin evlilikte yaşanan sorunlar ve çözümleri için ilk yapmaları gereken şeyin empati olduğunu söyleyebilirim. Yani bireysel hareket etmeyi ve düşünmeyi bırakıp evlilikteki süreçlere partnerini de dahil ederek çift olarak düşünmeleri, hareket etmeleri ve davranmaları gerekiyor.

Peki, evlilikte yaşanan sorunlar deyince ne akla geliyor? Evlilikte iletişim sorunları, aile içi ve aile dışı sorunlar, şiddet, güven sorunu ve aldatma, gelin-kaynana savaşları, evlilikte cinsel sorunlar, maddi sorunlar, eşlerde görülen kişilik bozuklukları, sorunları çözememe, evlilikte uyum, ilgisizlik ve kaliteli zaman geçirmeme, çalışmaktan kendini alamayan işkolik eşler, kumar ve madde bağımlılıkları vb.

Evlilikte Yaşanan Sorunlar

Çiftler evlenecekleri zamana kadar evlilik öncesi yaşanan sorunları göz ardı edebilirler. Partnerini mutlu etmeyi kendilerini mutlu etmekten daha önemli görebilirler. Kendi haz ve isteklerinde fedakarlık yaparak eşlerini mutlu etmenin yollarını ararlar. Evlendikleri andan itibaren ise herkes kendisi gibi davranmaya başlar ve bir anda anlaşılmaz, bencil varlıklara dönüşebilirler. İnsanın biyolojik olarak içsel dürtüleri onu bencil olmaya iter. Bencil düşünce ve davranışlar arttıkça yeni evli çiftlerin yaşadığı sorunlar da artmaktadır. Çiftlerin bencillikten kurtulmak için yapması gereken şey kendi istekleri ile karşı tarafın istekleri arasında dengeyi kurabilmesidir. Biz buna empati diyoruz. Yani evliliğin ilk zamanları yaşanan sorunların çözümü evlilik öncesi devam eden fedakarlığın evlendikten sonra da devam etmesine bağlıdır.

Bencil sevgilerde çıkarcılık ön plandadır. Benmerkezci karakter özelliklerine sahip kişilerin evlilikte yaşanan problemler karşısında çözüme ulaşmaları çok zor olacaktır. Çiftler mutlu olmak adına hayatlarını birleştirdikleri bu evlilikte zamanla daha mutsuz hale geleceklerdir. Bencilliğin yerini fedakarlığın alması durumunda evlilikte yaşanan sorunlar daha kolay çözülmektedir.

Osmaniye Evlilik ve Aile Terapisi Yorumları

Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi ve Osmaniye Psikolojik Danışmanlık Merkezinde uzun yıllardır aile danışmanı olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi ile evlilik sorunları ile boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan çiftlere en doğru desteği vermekteyim. Sitemizdeki yorumları inceleyerek  danışanların yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Evlilikte yaşanılan problemler konusunda uzman psikolog ekibimizle bir çok ilde sizlerle birlikteyiz. Osmaniye ve çevre illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE TERAPİ almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Osmaniye’de Evlilik Sorunları Nasıl Çözülür?

Çiftler yaşadıkları evlilik sorunları için psikolog desteği almalıdır. Kendi başınıza çözemediğiniz problemlerin çözümünde çıkış yolu aramak en akıllı davranış şeklidir. Eşinizle evlilikte yaşanan problemleri çözmekte zorlanıyorsanız ve eşinizin artık sizi dinlemediğini düşünüyorsanız Osmaniye’de psikolog desteği alma zamanı gelmiştir. Birbirlerini anlamakta zorlanan çiftlerin evlilikte yaşanan sorunlar ve çözümleri için mutlaka Osmaniye’de evlilik ve çift terapisi almalarını tavsiye ederim.

Evlilikte İletişim Sorunları

İletişim, evlilikte yaşanan sorunların çözümünde gerekli olan en temel kavramdır. Çiftler evlilik sürecinde yaşanan sorunları ancak karşılıklı iletişim kurarak çözebilirler. Eşler arası iletişim sorunları olduğu taktirde problemler birikecek ve mutlu evlilikler mutsuzluğa evirilecektir. Konuşulmayan evlilik sorunları giderek artacak ve çiftler artık bunalma noktasına geleceklerdir. Eşler arası iletişim sorunları yaşanan problemlerin halının altına itilmesine yol açacaktır. Zamanla çözülmeyen evlilik sorunları her tartışmada yeniden gündeme gelip çiftler arasında büyük tartışmalara hatta kavgalara dönüşebilecektir.

Zaman içerisinde birikmiş evlilik sorunları çözmek imkansız hale gelecektir. Evlilik sorunlarının çözümünde kullanılan yöntemlerin başında sorunlarınızı mutlaka önem sırasına göre listelemek vardır. Her şeyi sorun haline getirmek yerine gerçekten önemli olanları evlilik sorunları olarak listeleyin. Eşinizle problemleri konuşurken doğru zaman, doğru mekan ve doğru kişilerle birlikte olduğunuza mutlaka dikkat edin. Gelişigüzel her an, her yerde, herkesin önünde evlilik sorunları çözülmez.

Çiftlerin yaşadıkları evlilik sorunları karşısında kendi çözümlerini anlatmak kadar partnerlerinin de sorun hakkındaki çözümlerini anlamaya çalışması gerekiyor. Anlatmak için konuşmak anlamak için dinlemek gerekiyor. Özetle evlilik sürecinde yaşanan sorunlar çiftlerin birbirlerinin çözümlerini karşılıklı dinlemesi ile çözüme kavuşabilir. Bugüne kadar ki evlilik sorunları olan çiftleri dinlediğimde seans süresince birbirlerini dinlemediklerini temel sorun olarak gördüm. Bu açıdan evlilikte iletişim sorunları benim meslek hayatımda üzerinde en çok durduğum konular arasındadır.

Evlilikte Kişilik Sorunları?

Evlilikte sorun çıkartmak her kişinin başarısı iken, sorunu çözmek ise er kişinin başarısıdır. Biyolojik olarak bencil bir varlık olan insanların evliliklerini sürdürebilmeleri, enaniyeti, benliği, bencilliği, hodgamlığı, ve egoistliği bir kenara bırakıp fedakarlığı, tevazu, alçak gönüllüğü ve sevgiyi öne çıkartması gerekir. Bunu engelleyen tek şey ise gurur ve kibirdir. O halde evliliğinizi toparlamak istiyorsanız, ilk önce gurur ve kibir kavramlarını kendinizden yok etmeniz gerekecektir. Ancak bu sayede fedakar, alçak gönüllü ve tevazu sahibi biri olabilirsiniz. Bunu başardığınız takdirde eşinizi mutlu etmeye odaklanırsınız ve evlilik sorunları önemli ölçüde azalır.

Tüm evlilikler aslında çıkara dayalı ilişkileridir. Herkes bu ilişkiden kendi payına düşen mutluluğu dert edinir. Evli çiftler birbirlerinden mutluluk alabilmek amacıyla karşılıklı fedakarlık yapması gerektiğine inanır. Kaz gelen yerden tavuğu esirgememek mantığı ile yapılan bu fedakarlık biçimi bana göre doğru değildir. Çünkü taraflardan biri bu fedakarlıktan vazgeçince diğeri de vazgeçecektir. Sonucunda evlilikte yaşanan sorunlar ve çatışmalar kaçınılmaz hale gelecektir. Evli çiftler birbirlerini sadece kendileri olduğu için sevmeyi öğrenmeliler. Bu sevgilerde çıkar ilişkisi yoktur.

halilozgen06
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Evlilikte Yaşanan Sorunlar Nasıl Tartışılmalı?

Evli çiftler, evlilik sürecinde yaşanan sorunlar için öncelikle birbirlerini suçlamadan uzak durup sadece sorunun çözümüne odaklı olmalılar. Böylece çiftler tartışma esnasında birbirlerini incitmeyecek, aşağılamayacak ve hakaret etmeyeceklerdir. Sorunu konuşmak yerine birbirlerini suçlamaya başladıklarında tartışmaları kavgaya ve küsmelere yol açabilir. Çiftler bu durumdan kesinlikle uzak durmalı ve tartışmayı sakinleşecekleri bir zamana kadar mutlaka ertelemeliler.

Sorunların çözümünde kişi, yer ve zaman faktörleri doğru seçilmeli. Doğru kişilerle, doğru zaman ve doğru yerde sorunlar konuşulmalı. Aileler, arkadaşlar arasında sorun tartışmak yanlış kişi seçimidir. Arabada, tatilde, asansörde, işte sorun tartışmak yanlış yer ve yanlış zaman seçimidir. Eşler karşılıklı olarak birbirlerine zaman ayırarak birer kahve içimi rahatlığında bir ortamda evlilik ile ilgili problemleri tartışması uygundur.

Evliliğin ilk zamanları yaşanan sorunlar için artık bugün birbirinizi suçlamayı bırakın. Çünkü o sorunlar o zamana ait. Her sorun kendi zaman, mekan ve kişi ortamında tekrardan değerlendirilir. O yüzden geçmişte bir yerde birileriyle yaşadığınız soruna verdiğiniz tepkiler bugünlerde daha farklı olacaktır. O dönemde kavga, küfür ve hakaret ile çözdüğünüz sorunları bugün konuşarak çözebiliyorsunuz. Yani zamanla olgunlaşıyorsunuz. Geçmişte kalan sorunlarınızla vedalaşın ve bugüne odaklanın. buna evlilik öncesi yaşanan sorunlar da dahil.

Online Evlilik Terapisi

Osmaniye’de yaşamıyorsanız dilerseniz Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden online evlilik terapisi desteği alarak, uzakta da olsanız eşinizle yaşadığınız evlilik sorunlarından kurtulabilirsiniz. Online evlilik terapisi ücretleri 500 TL olup Halil Özgen hocamız ile görüşmek ve detaylı bilgi almak için ekranın altındaki telefon veya whatsapp butonlarını kullanarak iletişime geçmeniz yeterlidir. Asistanımız ailenizde yaşadığınız sorun hakkında sizi hocamız ile görüştürecek ve ön görüşme yapma imkanına sahip olabileceksiniz.

Yaşadığınız evlilik sorunları adeta kartopu gibi büyümesin ve yaşamınızı güzelleştirin. Bunun için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Artık sende HAK ETTİĞİN MUTLULUĞU YAŞAMAK için destek almayı sakın unutma.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


    error: Content is protected !!