Aile Terapisi İle Sağlıklı Boşanma Psikolojisi ve Çözümleri

Boşanma Danışmanlığı Nedir?

Boşanma danışmanlığı, ayrılmaya karar vermiş kişi ya da çiftlerin boşanma dönemini oldukça kolay atlatmasını sağlayan terapilere verilen addır. Boşanma süreci danışmanlığı ile hem boşanacak çiftlerin hem de varsa çocukların, süreci en az zararla atlatmaları hedeflenir. Bu sürece dahil olan kişinin hem boşanma öncesi hem de boşanma sonrası yapması gerekenler ve ruhsal iyilik durumu için olması gerekenler aile ve boşanma süreci danışmanlığı sayesinde çok kolay içselleştirilebilmektedir.

Boşanma Danışmanı Ne İş Yapar?

Boşanma danışmanının yaptığı işler, 3 grupta incelenir. Bunlar; boşanma öncesi danışmanlık, boşanma dönemi danışmanlığı ve boşanma sonrası danışmanlığı olarak ayrılır. Boşanma öncesi dönem, kişilerin ayrılmaya karar vermelerinde onlara destek içerikli terapileri içerir. Bu terapiler ile kişilerin olaylara daha geniş pencereden bakmaları ve ayrılma kararında ne derece emin olduklarını görmeleri sağlanır. Boşanmaya karar vermek kolay değildir. Evlilikteki geçimsizlikleri çözmek kişilerin ilk yapması gereken şeydir. Bu konuda çift terapisi makalemizi okuyabilirsiniz.

Eğer çift terapisi, sorunlarınızı çözmenize yeterli değilse, ayrılmak tek çözüm yoluysa bu dönemi sağlıklı atlatmak adına boşanma danışmanlığı almanız gerekmektedir. Böylelikle kararınızdan emin olup olmadığınız konusunda ve boşanma sonrası sizi nelerin beklediği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Boşanma öncesi terapi, sadece çiftleri boşanma sürecine hazırlamakla kalmaz diğer kişileri özellikle çocukların da hazırlanmasını sağlar. Kişilerin süreci yönetmesini kolaylaştıran planlama dönemi olarak boşanma öncesi terapi, sağlıklı boşanmalarda çok önemlidir.

Boşanma dönemi terapileri sayesinde de özellikle çekişmeli boşanmaların yıpratıcı sürecinin kolaylıkla atlatılması sağlanır. Kişiler terapiler sayesinde daha gerçekçi ve daha nesnel olabilir.

Boşanma sonrası dönem kişiler adına oldukça zor dönemlerdir. Bu dönemlerde terapi desteği almak, yeni hayata kolaylıkla uyum sağlanmasına yardımcı olur.

Boşanma Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Boşanma psikolojisinin atlatılması boşanma öncesi yapılması gerekenlere bağlıdır. Önceliğiniz ilişkinize yeniden şans vermek adına evlilik danışmanına gitmek olmalıdır. Bu danışmanlık çiftlerin azalan iletişimlerinin yeniden kurulmasını sağlayacaktır. Eğer evlilik terapisi çözüm değilse, çift olarak boşanma kararı almanız da bu terapiler sayesinde doğru olacaktır.

Evlilikte yolları ayırma, hayatımızdaki en önemli kararlardan biridir. Evlilikte birlikte yola çıktığınız, hayaller kurduğunuz kişi ile bağları kopartmak kolay değildir. Dolayısıyla boşanma psikolojisi, zor psikolojik durumdur. Kendini suçlama, kızgınlık, nefret, ne yapacağını bilememe, özgüvensizlik gibi pek çok duygunun eşlik ettiği bu psikolojik süreç, en sağlıklı şekilde boşanma terapisi sayesinde atlatılır.

Boşanma Öncesi Psikolojik Destek

Boşanma öncesi psikolojik destek çok önemlidir. Ayrılmanın psikolojiyi yıpratıcı etkisinden bizi koruyan bu destek sayesinde, hem kolay karar verilmesi hem de sürecin hasarsız atlatılması sağlanmaktadır. Kişilerin bireysel olarak ya da çift olarak alabileceği boşanma öncesi psikolojik destek, Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi psikologları tarafından verilmektedir.

Aile ve çiftler konusunda uzmanlaşmış ekibe sahip merkezimiz, çiftlere boşanma öncesi psikolojik destek vererek sürecin kolay atlatılmasını sağlamaktadır. Adana merkez olmak üzere Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde aktif olarak aile danışmanlığı hizmeti sunan merkezde alanında uzman ekiple çalışma şansına sahip olacaksınız.

Boşanma Sürecinde Aile Danışmanlığı

Boşanma sürecinde aile danışmanlığı, hizmeti veren Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi uzmanlarından Halil Özgen, “Evli kadınlarda duygusal zeka ve evlilik uyumu ilişkisi” üzerine tez yazan ve bu tezi 7. Örgütsel Davranış Kongresi’nde (2019) bildiriler kitabına giren uzmandır. Aynı zamanda evlilik ve duygusal zeka konulu makaleleri ESCI’de taranan bilimsel dergilerde yayınlanmıştır. Bu anlamda aile danışmanlığı boşanma süreci içinde en yetkin isimlerden biridir.

Halil Özgen Hoca, boşanma süreci danışmanlığı hizmeti, boşanma psikolojisi ve danışmanlığı gibi konularda profesyonel destek sunmaktadır. Boşanma süreci tavsiye isteyenler adına en çok tavsiye edilen ismi Halil Özgen, boşanma sürecini en doğru şekilde atlatmanıza yardımcı olacaktır.

Boşanma Süreci Psikoloji

Boşanma öncesi psikoloji herkes için zordur. Çünkü evliliği bitirmeye karar vermek hayatımızdaki en keskin kararlardan biridir. Alışkanlıklarımızın değişeceği, pek çok zorlukla karşılaşabileceğimiz döneme gireceğimizi bilmenin psikolojisi oldukça ağırdır. Özellikle çocuklu ailelerde bu süreç daha yıpratıcı olabilmektedir. Çocukların psikolojisini düşünmek, ebeveynler için başlı başına psikolojik zorluktur. Çocuğun zarar almadan süreci atlatması, ailenin görevidir çünkü. Bu durum özellikle boşanma sürecinde kadının psikolojisi ve boşanma sürecinde erkeğin psikolojisi üzerinde büyük yüktür.

Boşanma sonrası psikolojisi, boşanma danışmanlığı ile dengede tutulabilecek süreçtir. Hem boşanma süreci erkek hem de boşanma süreci kadın için önemli olan bu terapiler, ömür boyunca ilişki içinde kalacak anne baba ve çocukların sağlıklı boşanma sonrası iletişimi kurmasını sağlayacaktır.

Boşanma Sürecinde Çocuğun Psikolojisi

Boşanma süreci ve çocuğunuzun psikolojisi ayrılmada en fazla dikkat edilmesi gereken konudur. Çünkü çocuklar kaç yaşında olursa olsun anne babası birlikte olsun ve alıştıkları düzen devam etsin isterler. Dolayısıyla olası boşanma kararı, anne ve babaların boşanma aşamasında çocuğun psikolojisi ve boşanma sonrası çocuğun psikolojisi konusunda hassas olmalarını gerektirmektedir. Özellikle çekişmeli boşanmalarda sık rastlanan durum olan boşanma öncesi çocuğu göstermeme durumunda terapi, atlanmaması gereken bilimsel destektir.

Boşanma öncesi çocuğun durumu, boşanma sürecini yönetecek anne baba adına önemli ipucudur. Çocuk, boşanma sürecini kaldırabilecek psikolojik olgunluğa erişmeden boşanma sürecine dahil edilmesi, işleri daha da zorlaştırabilmektedir. Bu sebeple ebeveynlerin öncelikle boşanma öncesi çocuğun durumunu gözeterek hareket etmesi ve terapilere çocuğu da dahil etmesi tavsiye edilir. Çocukların sürece uyumunu kolaylaştırmanın önemli adımı olan boşanma öncesi çocuk terapisi, ailelerin aldıkları kararları uygulamalarına destek olacaktır.

Boşanma Travması Ne Kadar Sürer?

Boşanma travması ne kadar sürer konusunda net süre vermek imkansızdır. Bu süre kişiden kişiye göre değişmektedir. Çünkü herkesin ayrılık öyküsü farklıdır. Boşanacak çiftlerin ilişkisi, boşanma sürecinde yaşananlar, çocukların durumu, boşanma sonrası yaşanan hayat, boşanma travmasının süresini belirleyen etmenlerden bazılarıdır.

Boşanma travmasını daha kolay atlatmak istiyorsanız size boşanma danışmanlığı almanızı tavsiye ediyoruz. Hem sizin hem de sevdiklerinizin ruhsal iyiliği için gerekliliği tartışmayacak kadar önemli diyebileceğimiz boşanma danışmanlığı, Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi psikologları ve Halil Özgen tarafından sunulan ve tavsiye edilen hizmettir.

Eğer siz de evliliğinizin bittiğine inanıyor ve süreçten korkuyorsanız vakit kaybetmeden bizimle iletişime geçin.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


    error: Content is protected !!