Dikkat Eksikliği Olan Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Dikkat Eksikliği Nedir?

Dikkat eksikliği, çocuğun ya da yetişkinin odaklanma sorunu yaşaması, uzun süre aynı olay ya da durumda zihnen kalamaması diye tanımlanabilir. DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) belirtilerinden olup günümüzde her 10 çocuktan ikisinde görünen ciddi sorunlar arasındadır.

Çocuklar biz yetişkinlere göre daha farklı davranış kalıplarına sahiptir. Çocukların %80’i hareketlidir ve aynı noktada uzun süre kalamazlar. Dikkatleri çabuk dağılır ve unutkandırlar. Bunlar normal çocuk davranışlarıdır. Ne zaman ki bu davranışlar sürekli ve kalıcı hale gelirse, işte o zaman sorun var diyebiliriz. Osmaniye’de dikkat eksikliği tanısı için uzmanlarımız, çocukta görülen farklı davranışlarda süreklilik göstermesine ve daha pek çok farklı belirtiye gerek duymaktadırlar.

Dikkat Eksikliği Neden Olur?

Dikkat eksikliğinin pek çok nedeni olabilir. Genetik süreçler bu nedenlerin başında gelmektedir. Anne baba ya da soy ağacından herhangi birinde bu sorun varsa çocukta görülme olasılığı diğer çocuklara göre daha fazladır. Bunun dışında doğumsal sorunlar, geçirilen ameliyatlar, ekranlardan sürekli radyasyona maruz kalmak, yanlış beslenme alışkanlıkları ve ilerleyen yaş, dikkat eksikliği nedenleri arasında sayılır.

Tabi ki tüm bunların yanında psikolojik sorunlar da dikkat dağınıklığı nedenleri arasında olabilmektedir. Çocuğun yaşadığı olumsuz duygular, dikkatini toplamasını engelleyip onun konsantrasyon becerisini düşürebilmektedir. Bununla birlikte Osmaniye Psikolog ekibimizin tecrübeleri çocuğunuzun dikkat eksikliği sorununun çözümü hakkında yol gösterici olacaktır.

Osmaniye Dikkat Eksikliği Testi ve Çözümleri

Halil Özgen
HALİL ÖZGEN HAKKINDAKİ YORUMLARI OKU

Adana Özel Aile Danışmanlığı ve Osmaniye Psikolojik Danışmanlık Merkezinde uzun yıllardır aktif olarak çalışan ve 15.000 den fazla danışmanlık tecrübesi olan Halil Özgen hocamız ve Osmaniye Psikolog ekibi çocuklarının dikkat eksikliği sorunuyla boğuşan ve süreci yönetmekte zorlanan ailelere en doğru desteği vermektedir. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen hocamız hakkındaki yorumlarını okumak için TIKLAYINIZ.

Çocuğunuzun yaşadığı dikkat eksikliği testi ve çözümleri konusunda Halil Özgen hoca ve çocuk psikolog ekibiyle Adana ve Osmaniye illerinde YÜZ YÜZE veya ONLİNE PSİKOLOG desteği almak isterseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği Belirtileri Nelerdir?

Dikkat eksikliği belirtileri kişiden kişiye göre değişse de genel olarak belli başlı davranış şekilleri vardır. Genel olarak okul döneminde ortaya çıkan bu belirtiler, herkeste aynı yoğunlukta görülmemektedir. Ama okul döneminde öğretmeninden duyacağınız şu cümleler size “Dikkat Eksikliği Olan Çocuğun Özellikleri Nedir? “sorusunu sordurtmalıdır.

 • Derse kendini vermiyor.
 • Ödevleri hep eksik yapıyor ya da hiç yapmıyor.
 • Eşyalarını evde unutuyor.
 • Sürekli gözü bahçede
 • Yazıları çok bozuk.
 • Dersi dinlemiyor ama sorduğum soruya genellikle cevap veriyor.
 • Derste defterini karalıyor.
 • Sınıf içinde sürekli gezmek istiyor.
 • Dersi kaynatıp arkadaşlarının dikkatini dağıtıyor.
 • Derste uyukluyor.
 • Basit sorulara cevap vermekte zorlanırken zor soruları kolayca cevaplıyor.
 • Yazılı kağıdı işlem hatalarıyla dolu.

Dikkat Eksikliği Olan Çocuğun Özellikleri Nedir?

Sadece öğretmenin değil sizin gördükleriniz de uyaran niteliğindedir. Evde çocuğunuzu gözlemlediğinizde şu davranışları görüyorsanız uzmanla görüşmenizin vakti gelmiş demektir.

 • Bilgisayara ve televizyona düşkünlük.
 • Ödev yapmaya direnme.
 • Ders çalışırken sürekli başka şeylere dikkat kesilme.
 • Odasını toplamaktan kaçma ve dağınıklıktan hoşlanma.
 • Görevlerini yerine getirmekte kaçınma.
 • Sürekli unutkanlık.
 • Sizi dinlememe, farklı sorularla sizin dikkatinizi başka yöne çekme.

Dikkat Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

DEHB (Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu) anlaşılması için yukarıda sayılan belirtilerin görülmesi önemli bir ipucu olacaktır. Belirtiler görüldüğünde Osmaniye Dikkat Geliştirme Merkezi bünyesinde görev yapan çocuk psikolog ekibimize öncelikle dikkat eksikliği testi yaptırmalısınız. Test sonuçlarına göre süreci bu doğrultuda uzmanınız eşliğinde şekillendirebilirsiniz.

Osmaniye’de Dikkat Eksikliği Testi Nasıl Yapılır?

Dikkat eksikliği testi, kendi kendimize yapabileceğimiz bir test değildir. Bir uzman tarafından yapılmalı ve yorumlanmalıdır. Bu konuda size en doğru desteği verecek Osmaniye Dikkat Geliştirme Merkezi ekiplerinden Halil Özgen ve uzman psikolog arkadaşlarımız olacaktır. Test için çocuğun sabah saatlerinde merkezimize gelmesi önemle rica olunur. Uykusunu almış, kahvaltısını yapmış ve beyni henüz yorgun olmayan çocuklarda yapılan testler daha doğru sonuçlar vermektedir. Bununla birlikte eğer çocuk DEHB için herhangi bir ilaç kullanıyorsa testin yapılacağı gün ilaç almaması önemle rica olunur. Adana ve Osmaniye illerindeki şubelerimizde de çocuklarınıza dikkat dağınıklığı testi için randevu oluşturabilirsiniz.

halilozgen03
HALİL ÖZGEN KİMDİR?

Osmaniye Çocuk Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Osmaniye Çocuk psikolog ücretleri konusunda en uygun fiyatlı danışmanlık hizmetini sunmaktayız. Merkezimiz, verdiğimiz hizmetin kalitesine göre oldukça uygun fiyatlı çocuk pedagog hizmetimizle diğer tüm merkezlerden fark oluşturmaktadır.

Osmaniye’de dikkat eksikliği seans ücretleri oldukça fazla değişiklik göstermekle birlikte rakamlar en düşük 500 TL ile en yüksek 1500 TL arasındadır. 45 ile 60 dakikalık seans süresi sonucunda merkezimizde ücret en alt sınırda tutularak 500 TL olarak belirlenmiştir. Online çocuk psikolog seans ücretleri daha düşük olduğundan 500 TL olarak belirlenmiştir.

Çocuğun Dikkat Eksikliği Nasıl Giderilir?

Dikkat eksikliği doğuştan ya da sonradan olabilen sorundur. Dolayısıyla tedavi edilmediğinde geçme ihtimali yoktur. Dönem dönem azaldığı düşünülse de bu sorundan kurtulmanın tek yolu çocuğunuz için psikolojik destek almanızdır. Bu açıdan çocuğunuzun dikkat dağınıklığı testleri için uzmana danışmak gerekmektedir. İşte bu süreçte Halil Özgen hoca ve Osmaniye Psikolog ekibi, Dikkat Geliştirme Merkezi bünyesinde çocuklarınıza en iyi çözümü sunacaktır.

Osmaniye merkezimiz, dikkat dağınıklığı belirtileri gösteren her yaştan insana alanında uzman çocuk psikolog ekibiyle nörofeedback ve sound feedback gibi son teknoloji hizmetleri desteği sunmaktadır. DEHB konusunda uzman ekipten oluşan merkezimiz, 2016 yılından beri başta Osmaniye’de dikkat eksikliği çalışmalarını başarıyla yürütmektedir.

Dikkat Dağınıklığı İçin Ne Yapılmalı?

Dikkat eksikliği olan çocuğa nasıl davranmalı, diye soruyorsanız doğru yoldasınız demektir. Çünkü ebeveynler için bu soruyu sormak, çocuğu ne denli önemsediklerinin göstergesidir. Bazı aileler, dikkati dağınık çocuklarını kabul etmekte zorlanıp ona karşı acımasız olabilmektedirler. Bunun nöropsikolojik sorun olduğunu yok sayıp çocuğu suçlayan bu ebeveynler, çocukların iyileşme sürecini çıkmaza sokabilmektedir.

Dikkat dağınıklığı için yapılması gereken ilk şey Osmaniye’de doğru uzmanı bulmaya çalışmaktır. Bu doğrultuda Osmaniye’de iyi çocuk psikolog ve çocuk psikiyatrist ile iletişim kurmalı ve neler yapmanız gerektiğini oradan öğrenmelisiniz. Çocuğunuzun dikkat dağınıklığı çözümü için başvurduğunuz uzman, öncelikle çocuğunuza DEHB testi yapılmasını sağlayacak ve hasta öyküsünü dinleyerek tanı konulmasına yardımcı olacaktır. Sonrasında yine aynı uzman tarafından hem size hem de dikkat eksikliği ile ilgili çocuğunuza psikolojik danışmanlık yol haritası çıkartılacaktır.

Dikkat Eksikliğine Neler İyi Gelir?

Çocuğunuzun dikkat dağınıklığı problemine öncelikle Osmaniye’de psikolojik destek almak iyi gelir. Sonrasında da bazı şeylere dikkat etmek. Bunların başında çocuğu mutlaka elektronik cihazlardan uzak tutmanız gerekir. Çünkü yapılan araştırmalar fazla televizyon izleyen ya da internet kullanan çocuklarda dikkat dağınıklığı görünme olasılığının artırdığını göstermektedir. Bu yüzden de özellikle danışmanlık süreçlerinde çocuğun ekran sınırlamalarına gidilmelidir.

Bunun dışında da beslenmeye dikkat edilmeli, sağlıklı gıdalarla bir beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Özellikle paketli ve şekerli gıdalardan uzak durulmalıdır. Bunun yanında yapılacak her beyin çalıştırıcı egzersiz, dikkat eksikliği ne iyi gelir? sorusuna cevap olacaktır. Dikkat dağınıklığı çözümü için daha ayrıntılı cevaplar için, Osmaniye Psikolojik Danışmanlık Merkezi uzmanlarımızla sistemdeki telefon veya whatsapp butonu üzerinden ön görüşme yapabilirsiniz.

Dikkat Eksikliği Olan Öğrenciler Nasıl Ders Çalışmalı?

Dikkat dağınıklığı konusunda öğrencilerin ders çalışması için anne, baba ve öğretmenlere bir takım görevler düşmektedir. Bunların başında;

 • Uygun çalışma ortamı oluşturulması gelmektedir. Fiziksel anlamda dikkat dağıtıcı unsurların olmadığı bir çalışma ortamı olmalıdır.
 • Zorlama ve baskı olmadan sevgi ile iletişim kurulmalıdır.
 • Çocuğa bir takım kurallar konulurken çocuğun da fikri sorulmalıdır.
 • Anne baba ve öğretmen arasında diyalog sürekli olmalıdır.
 • Sık sık mola vermesi sağlanmalı.
 • Bir plan yapılmalı ve bu plandaki süreler belirlenirken çocuğun da fikri alınmalı.
 • Ders çalışma saatleri her gün aynı saatler olmalı, çocuğun rutine alışması sağlanmalıdır.
 • Ders çalışmayı eğlenceli bir hale getirin. Oyunla dersi birleştirin.
 • Anne baba olarak ona destek olun ve onu eleştirmeyin.
 • Televizyon ve bilgisayarı ders çalışma ortamından uzak tutun.

Online Çocuk Psikoloğu Desteği

Osmaniye Psikolojik Danışmanlık Merkezi’mizden uzakta bir yerde yaşıyorsanız dilerseniz sizlerde Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden online psikolog desteği alarak, uzakta da olsanız çocuğunuzla yaşadığınız dikkat dağınıklığı sorunlardan kurtulabilirsiniz. Online çocuk psikoloğu ücretleri 500 TL olup Halil Özgen hocamız ile görüşmek ve detaylı bilgi almak için ekranın altındaki telefon veya whatsapp butonlarını kullanarak iletişime geçmeniz yeterlidir.

Asistanımız yaşadığınız çocuk ve ergen sorunları hakkında sizi hocamız ile görüştürecek ve ön görüşme yapma imkanına sahip olabileceksiniz. Yaşadığınız sorunların adeta kartopu gibi büyümesine izin vermeyin, çocuklarınızın yaşamınızı güzelleştirmeye gayret gösterin. Çocuklarınız için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız.

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


  error: Content is protected !!