Ergen Psikolog Yardımıyla Çocuğunuzun Problemlerine Kalıcı Çözümler

Ergen Psikolog Nedir?

Çocukluktan yetişkinliğe geçen bireylerin kaygı, öfke anksiyete gibi sorunlarının çözümünde yardımcı olan kişilere ergen psikolog denir. Ergenlik, fiziksel, bilişsel ve ruhsal olarak değişimlerin yaşandığı dönemdir. Ergen gençler bu sürece uyum sağlamakta zorlanıp çeşitli sıkıntılar yaşayabilmekte ve bu sıkıntıları çevrelerine olumsuz davranış olarak yansıtabilmektedirler. İşte ergenlik denilen bu sürecin kolay atlatılması için gençlere danışmanlık yapan ve onlara yardımcı olan kişiler ergen psikoloğu olarak tanımlanır.

halil-özgen
Halil Özgen
Çocuk ve Ergen Danışmanı

Halil Özgen hocamız 25 yıllık çalışma ve akademik hayatında birlikte olduğu uzman psikolog ekibiyle ergenlerin yaşadıkları sorunların çözümleri noktasında uzun yıllardır çalışmalar yapmaktadır. Bu amaçla merkezi Adana olmak üzere Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde aktif danışmanlık hizmetleri vermektedir. Anne ve babalara ergenlikte yaşanılan sorunların ortadan kalkması adına problem çözme teknikleri öğretmektedir.

Hocamız yurt genelinde yapmış olduğu seminerlerde ergenlik döneminde anne babaların yaptıkları yanlışları düzeltme amacıyla anne babalara bilgilendirici ve önleyici danışmanlık hizmetleri vermektedir. Özellikle gelişim döneminde anne ve baba tarafından duygusal bütünlüğü bozulan çocuklarda meydana gelen çocukluk yarasının kişilik gelişimini olumsuz yönde etkileyerek ergenlik sorununa yol açtığı ve gelecekte ise kişilik bozukluğuna sebep olduğu konusunda dikkatleri toplamaya çalışmaktadır.

Ergen Psikoloğu Yorumları

Ergenlerin pedagojik ve psikolojik sorunları için ilk yapmanız gereken şey iyi ergen psikoloğu bulmanızdır. Sitemizdeki yorumları inceleyerek Halil Özgen ve ekibi hakkındaki yorumları okuyabilirsiniz. Kendinize yakın hissederseniz sitenin sol altındaki arama butonuna veya sağ alt köşesindeki whatsapp butonuna tıklayarak seanslar ve ücretler hakkında 7/24 bilgi alabilirsiniz.

Ergen Psikolojisi Hakkında Her Şey

Ergen psikolojisi, üzerinde hala bilimsel çalışmaların devam ettiği, karmaşık bir kavramdır. Büyüklerimizin “Eskiden ergenlik mi vardı” diye reddettikleri bu dönem, bireylerin hayatlarında ciddi bir geçiş sürecini ifade eder. Bu süreçte bedendeki değişiklikler, duygu durum değişiklikleri ve çocukların bu değişikliklere uyum gösterdikleri çaba kaos etkisi yaratabilmektedir.

Gençlerin sürece uyumlanma çabası diye tarif edebileceğimiz ergenlik dönemi, kendini uyumsuzluklarla gösterdiği için bizde yarattığı duygu “çelişki”dir. Ve bu çelişki dolu davranışların yoğun yaşandığı dönem, anne babalar tarafından yönetilememektedir. İşte ergen psikologları bu noktada devreye girip hem çocuk hem de aileler için sürecin kolay atlatılmasını sağlamaktadır.

Çocukluk dönemindeki aileden çocuğa doğru olan baskı ve şiddet, ergenlik döneminde ergenden aileye doğru olacaktır. Artık roller değişerek çocuk güç kazanmıştır. Ancak bu güç içinde öfke kontrolü olmadığından, aile mutluluğu tehlikeye dönüşecektir. Sonrasında mutlu aile kavramı giderek azalacaktır. Aile son çare olarak ergenin sorunları hakkında yardımı almaya karar verir. Aile danışmanı veya ergen psikoloğu bu psikolojik yardım sürecine aile fertlerinin neredeyse tamamının katılmasını sağlamalıdır.

Ergenin okul sorunu da aile bireylerince oldukça önemlidir. Gelecekte iyi bir üniversite kazanması, iyi bir mesleğinin olması ergenin tek başına sorunu değildir. Gelecek kaygısı, hem çocuk hem de anne ve baba açısından çok önemli olunca bu çocuğun üstünde aşırı kaygıya dönüşecek ve bu kaygı sınavda hata yapmasına heyecanlanmasına neden olacaktır. Bu süreçte bu ailenin kaygısını mutlaka azaltılması gerekir. Sınav kaygısı oluşturan nedenler ortadan kaldırılabilir. Örneğin asla tıp okuyamayacak bir üniversite hazırlık öğrencisine senden çok iyi bir doktor olur, diye baskı yapmak gibi.

Bu durumda çocuk için özgüven eksikliği sorunu tetiklenecek, güvensiz, korkak, çekingen, arkadaş edinemeyen ergenimiz hayata karşı belki geri çekilecek ve sonrasında okul devamsızlığı, ders çalışmama durumları ortaya çıkacaktır. Sonucunda ise çocuğumuz için belki de en zor aşama olan ergenlik döneminde meydana gelen depresyon ile mücadele etmek durumunda kalacaktır.

Ergenlik Dönemi Belirtileri Nelerdir?

 • Hormonal değişimler paralelinde bedensel değişimler ( Sesin kalınlaşması, bedenin kıllanması, kemiklerdeki değişimler, sivilce akne vs)
 •  İçe dönme isteği ( Sürekli yalnız kalmak istemek)
 • Ani öfke patlamaları, saldırganlık
 • Aileden uzaklaşıp sürekli arkadaşlarla bir arada olma isteği
 • Otoriteye direnç gösterme, başına buyruk davranışlar
 • Anne baba görüşlerine sürekli itiraz
 • Kendini fiziksel olarak beğenmeme
 • Her fikre itiraz etme isteği
 • Etraftaki her şeyi sorgulama

Ergen Psikoloğu Ne İş Yapar?

Ergenlik dönemi, çocuklar kadar aileler için de zor süreçlerdir. Çocukluktan çıkan evlatlarında olan bu ani davranış değişiklikleri, aileleri çok fazla zorlayabilmektedir. Çocuğun her davranışını saygısızlık olarak görüp otoritesini korumaya çalışan ebeveynler, çocuklarıyla çatışmaya girip süreci daha da zorlaştırabilirler. Anne babanın yanlış tutumları, ergeni daha da yalnızlaştıran ve duygularıyla tek başına mücadele etmek zorunda bırakan bir durum olarak sürece yeni sorunlar eklemektedir. İşte bu noktada ergen psikoloğu ne yapar? Sorusunun cevabı devreye girer.

Ergen psikologları iki yönlü çalışır. Öncelikle çocuğu sürece karşı dayanıklı hale getirmek için terapi sürecini başlatır ve beraberinde aile eğitimleri sayesinde aile-çocuk ilişkisini düzenlenmesine yardımcı olur. Yani, ergen psikologları, ergenlik dönemini hem çocuk hem de aile açısından kolaylaştıran kişilerdir. Ergenlik dönemini kolay atlatmanın yolları konusunda ergene yol gösterip genç bireyleri bilinçlendirir. Aileyi bilinçlendirirken de ergenlerle iletişim nasıl olmalıdır? Sorusunun cevabı üzerine çalışır.

Ergen Psikolojisi Konusunda Uzmanlarımız

Ergen psikolojisi üzerinde yoğunlukla çalışan, bu anlamda pek çok danışana yardımcı olan ergenlik konusundaki uzmanlarımız, kendilerini sürekli geliştiren uzman psikologlardır. Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi olarak Adana, Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde Halil Özgen hocamız ve uzman ekibi ile bu güne kadar çok fazla çocuğa danışmanlık yapıp onların ve ailelerinin ergenlik dönemi sorunları ile daha kolay baş etmelerine yardımcı olduk. Verdiğimiz danışmanlık hizmetleri ile:

 • Ergenlik dönemi ruhsal sorunlarında destek
 • Ruhsal sorun yaşanmaması adına alınacak önlemleri öğretme
 • Tedavi seçeneklerini açıklayarak yol haritası çizme
 • Psikoterapi ile çocuğun kendisini ifade etme becerisine destek olma
 • Bedensel değişimlerin etkileri üzerine bilinçlendirme
 • Aile-Çocuk arasındaki sınırların çizilmesinde yardımcı olma
 • Ergenleri karşılaşacakları yeni durumlar noktasında bilinçlendirme
 • Aileyi çocuklarına karşı davranış şekillerini anlatma
 • Sosyal uyum hakkında bilinçlendirme
 • Eğitim hayatını düzenlemek üzere tavsiyeler
 • Bilinçli cinsellik hakkında destek
 • Gerektiğinde üst kurumlara yönlendirme

Çocuğumu Hangi Uzmana Götürmeliyim?

Ergenlik süreci ya da daha öncesinde çocuğunuzu uzmana götürmek istediğinizde bu, ergen psikolojisi konusunda eğitim almış kişiler olmalıdır. Pedagog olarak bilinen kişiler sanıldığının aksine ergen psikolojisi konusunda yeterli bilgi ve yetkinliğe sahip değildir. Bu yüzden anne babalar eğer çocuğumu hangi uzmana götürmeliyim? Sorusunu sormaya başladılarsa en doğru adres uzman psikologlardır.

Bu anlamda başta Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi olmak üzere Mersin, Osmaniye, Kahramanmaraş ve Gaziantep illerinde Halil Özgen ve uzman psikolog ekibi, ergenlik sorunları konusunda size en iyi hizmeti sunacak kurumuz. Deneyimli ergen psikologları ile hizmet veren kliniğimizde, hem siz hem de çocuğunuz hak ettiğiniz desteği fazlasıyla alacaksınız

Ergen Psikoloğu mu Yoksa Pedagog mu?

Bu sorunun cevabı kesinlikle ergen psikoloğudur. Çünkü pedagogların alanı çok farklıdır. Pedagoglar daha çok eğitim konularında destek alabileceğiniz kişilerdir. Ergenlerin yaşadıkları süreç, psikolojik etkileri olan  süreçlerdir. Bu anlamda psikoloji konusunda söz sahibi olan kişilerle iletişime geçmeniz doğru olacaktır. Bu anlamda Adana ve çevresindeki en iyi ergen psikologlarıyla hizmet veren Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi, ergenlik sürecini hem sizin hem de çocuğunuzun sorunsuz atlatmasını sağlayacaktır.

En iyi ergen psikoloğu tavsiyesi isterseniz listelerde üst sırada bulunan merkezimize geldiğinizde çocuğunuz ve kendiniz adına en doğru kararı vermiş olacaksınız.

Ergen Psikolojisi randevusu nasıl alınır?

Ergen psikoloğu randevusu almak isterseniz web sitemizdeki  telefon ve whatsapp üzerinden randevu alabileceğiniz kurumumuz, başta Halil Özgen hocamız olmak üzere, alanında uzman psikologlarla hizmet vermektedir. Güler yüzlü ekibimizle tanıştığınızda iyi ki buradayım diyecek ve çocuğunuzdaki farkları gördükçe ergen psikoloğu randevusu için siz de bizi tavsiye edeceksiniz.

Ergen Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Ergen psikoloğu ücretleri hakkında size en doğru bilgiyi Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi ile yaptığınız ön görüşme verecektir. Bu anlamda en uygun fiyatlı ergen psikoloğu hizmetiyle fark yaratan kurumumuz adına önemli olan sizin ve çocuğunuzun sağlığıdır.

Kurumumuza gelip uzman ergen psikologlarımız ile tanıştığınızda bu hizmetin değerinin paha biçilmez olduğunu göreceksiniz. Çünkü evlatlarımızın sağlıklarına yaptığımız her yatırım bizim kar hanemize yazılacak kadar değerlidir.

En İyi Ergen Psikolog Tavsiyesi

En iyi ergen psikolog tavsiyesi olarak verilen Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezi, danışanlarımızın memnuniyetleri sayesinde bu noktaya gelen bir kurumdur. Danışanlarla aralarında uçurumlar oluşturmayan, sevgi ve şefkatle mesleki tecrübelerini birleştiren ergen psikologlarımız sayesinde mesleğimizde en iyi ergen psikolog olma şerefine yükselmiş olmanın gururunu yaşamaktayız.

Eğer ergenlik öncesi ya da ergenlik dönemini yaşayan çocuğa sahipseniz süreci daha iyi geçirmek adına sizleri Adana Özel Aile Danışmanlığı Merkezimizde bulunan Halil Özgen hocamız ve ergen psikolog kadromuzla tanışmaya bekliyoruz.

Ergen Psikolojisi Konuları
 • Hiperaktivite ve Dikkat Dağınıklığı (DEHB)
 • Anne ve baba ayrılığı
 • Tırnak yeme, parmak emme ve Tik
 • Karşı Gelme ve İnatçılık
 • Yeme bozukluğu (Bulimia Nervosa, Anoreksiya Nervoza)
 • Kardeş Kıskançlığı
 • Saç Yolma (Trikotillomani)
 • Çalma Hastalığı (Kleptomani)
 • Öfke Nöbeti
 • Yalan Söyleme
 • Okul Başarısızlığı
 • Sınav Kaygısı
 • Şiddet ve Saldırganlık
 • İntihar
 • Madde Bağımlılığı, Sigara ve Alkol
 • Takıntılar

Sizi Arayalım

Lütfen aşağıdaki bilgileri doldurmak için bir dakikanızı ayırın yada bizi arayın. İlk randevunuzu ayarlamak için sizinle iletişime geçelim.


  error: Content is protected !!